images

مقاله هک کنکور

آینده کنکور به کجا خواهد رسید ؟! حذف یا ادامه فرایند برگزاری ؟! با ما همراه باشید تا در ادامه مطلب به این موضوع بپردازیم:

 

چند سالیست که در فضای آموزشی کشور در خصوص حذف کنکور و جایگزینی شرط معدل فراوان صحبت به میان آمده و دیدگاه های مختلفی از جانب متخصصین امر یا عموم مردم که به هر حال در برهه ای از زندگی با این معقوله روبرو خواهند شد مطرح شده است؛ اما به راستی در ساختار کنونی آموزش کشور امکان حذف کنکور وجود دارد ؟ آیا پیشنهاد جایگزینی با شرط معدل معقول و عملیاتی است ؟ آیا بر فرض استقرار نظام پیشنهادی جدید (شرط معدل یا سوابق تحصیلی) عدالت بیشتری را در زمینه پذیرش دانشجو شاهد خواهیم بود ؟

اینها و سوالات عدیده دیگر مدتهاست که در محافل آموزشی، مدارس و حتی جمع های خانوادگی اذهان همگان را مشوّش کرده است، یک نگرانی پنهان ، توام با امید به بهبود اوضاع کنونی مستقر در نظام پذیرش دانشگاه‌ها !

با یک نگاه بی طرفانه و البته با انجام چند پیمایش میدانی ساده از یک نمونه آماری متوازن در چند شهر کشور که از نظر امکانات آموزشی برخوردار یا کم برخوردار هستند به یک پاسخ تقریبا یکسان و پایا می توان دست یافت ! و آن این که در حال حاضر امکان حذف کنکور با زیرساخت ها و بستر آموزشی موجود تقریبا امکان پذیر نیست !!!

البته با یک نگاه خوش بینانه امکان تسهیل این امر بسیار مهم وجود خواهد داشت کما این که ظرف چند سال گذشته تا به امروز حرکت های نه چندان اثربخشی در این راستا اجرایی شده است !

طی دوره های اخیر برگزاری کنکور طرح پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی اجرایی شد اما تجربه نشان داد که استقبال شایانی از این پروژه صورت نگرفت.

گنجاندن رشته های دسته دوم و سوم که اقبال چندانی از آن ها در بین دانش آموزان دیده نمی شود و عدم مشارکت دانشگاه های تراز اول و به نام در این طرح تقریبا پیشرفت این فرایند را با کندی غیرقابل پیش بینی مجریان مواجه ساخته است !

 

 

 حال باید پرسید طراحان این پروژه که یقینا جهت برچیدن به اصلاح دیوار کنکور نظر خیر داشته اند، آیا هرگز در بطن فرایند اجرایی یک ساله کنکور و در کنار دانش آموزان کنکوری فعالیت داشته اند ؟!

آیا تا به امروز برای دانش آموزان کنکوری برنامه ریزی مطالعاتی داشته اند ؟!

آیا با بیم و امیدهای دانش آموزان کنکوری همگام و همراه بوده اند ؟!

آیا از رویاها و آرزوهای دست یافتنی و دست نیافتنی دانش آموزان کنکوری باخبر بوده اند ؟!

آیا در برابر انبوهی از سوالات و نگرانی های دانش آموزان کنکوری قرار داشته اند که باید در کمتر از یک سال دروس سه سال را چگونه جمع بندی و مطالعه کنیم، که هم در امتحانات نهایی سال دوازدهم موفق باشیم و هم کنکور موفقی را پشت سر بگذاریم ؟!

و سوالات بی پایان دیگری که هر روز و هر روز من و تمامی همکاران صبورم در سراسر کشور با آن مواجه هستیم !

 

 

بله ...

تمام این فشار و بار استرس های بعضا بی دلیل دانش آموزان کنکوری بر دوش معلمان زحمتکش مدارس و مشاوران دلسوز این کشور قرار گرفته است و هر سال و یا شاید هم هر چند ماه یکبار، با یک قانون جدید در امر پذیرش دانشگاه ها مواجه می شویم و روز از نو روزی از نو . . .  

تا زمانی که با هم صادق نباشیم، رویای برچیدن نظام های به اصطلاح مافیا در بازار کنکور کشور محقق شدنی نخواهد بود.

مسئولین امر بایستی مطلع باشند تا زمانی که در تصحیح اوراق امتحانی نهایی سال دوازدهم در حوزه های سراسر کشور دچار مشکلات عدیده اجرایی هستیم، حذف کنکور و جایگزینی نظام پذیرش جدید در دانشگاه‌ها، آن هم با عنوان شرط معدل یا سوابق تحصیلی شدنی نخواهد بود !

تا زمانی که معلمان ما با نظام های پرداختی چند برابری در بخش های خصوصی و آموزشگاه های کنکور مواجه هستند، قطعا اجرایی کردن هدف بسیار مطلوب حذف کنکور محقق شدنی نخواهد بود !

دوستان عزیز، اساتید گرامی، تصمیم سازان و تصمیم گیران محترم نظام آموزشی کشور بالاخص کنکور ! لطفا بازنگری اساسی در فرایند آموزش کشور دسته کم در سه ساله پایانی داشته باشید . . . حذف کنکور بدون اصلاح فرایند اجرایی سه ساله آخر تحصیلات عمومی کنونی میسّر نخواهد بود؛ بدون بسترسازی مناسب، کنکور مانند قانون انرژی پایدار است و فقط از حالتی به حالت دیگر بدل خواهد شد!

اگر عزم راستین وجود دارد همه به میدان بیاییم و کمک کنیم آینده سازان این کشور از این بیم و امیدهای واهی نجات پیدا کنند.

عزیزان، کمک کنیم اصل تعلیم و تربیت محقق شود

کمک کنیم آموزش های مدرسه ای دوباره تقویت شود، آن وقت همگی خواهیم دید این حجم از زمان و سرمایه نیاز نخواهد بود که به جنگ مافیای کنکور برویم.

در راستای نیل به این اهداف البته که از سوی صاحبنظران و اهل فن که در این حوزه سالیان متمادی فعالیت داشته اند راهکارهای پیشنهادی بسیاری وجود دارد. شاید در آینده ای نه چندان دور پیشنهاداتی در این عرصه ارایه گردد؛گرچه همیشه در زمان هایی که صحبت از عزم به تغییر و تحول می شود بیت معروف حافظ به ذهن خطور می کند که : 

     هزار نکته باریکتر ز مو اینجاست         نه هر که سر بتراشد قلندری داند 

به امید اینکه روزی برای این دغدغه ها و نگرانی های متعدد خانواده ها و دانش آموزان عزیز کشورمان پاسخی درخور داشته باشیم ...

نظرات

دیدگاه ارسال کنید